Otel bileklikleri, otellerde, özel havuzlarda, su parklarında personelin misafirleri tanımasını sağlamak için bileğe takıldığında bir başkasına devredilemeyen bilekliklerdir. Bu bileklikler aynı anda farklı etkinliklere ev sahipliği yapan tesislerde de kullanılır. Örneğin, bir konferansın konuklarına yeşil bir tyvek bileklik verilebilirken, özel bir havuz partisinin konuklarına ziyaretçileri ayırt etmeleri için kırmızı saten bileklikler verilebilir. Otellerde ve tatil köylerinde belli alanların kullanımı için farklı tasarımlar uygulandığında misafirlerin erişim kontrolünü sağlamak kolaylaşacaktır. Özellikle çocukların yaş sınırlamasını belgeleyecek bileklikler, havuz kullanımlarında ya da çocuklar için sakıncalı olacak alanlarda işe yarar.

Otel bilekliklerinin üzerine yazılan otel ismi, telefonu gibi bilgiler yabancı konukların otel dışında yaşayabilecekleri sorunlarda iletişim açısından faydalı olacaktır. Bu bilgiler aynı zamanda isminiz ve iletişim bilgilerinizin paylaşımını sağlayarak bilekliklerin mükemmel bir reklam ürünü olmasını sağlar.

Otel bilekliklerinin ortak özelliği su geçirmez olmalarıdır. Her modelin suya karşı direnci farklılık gösterir. Bir haftadan kısa süreli kullanımlarda tyvek bileklik kullanılırken daha uzun sürecek kullanımlar için plastik bileklik ya da saten bileklik önerilir.